Kauza Cervanová

20 feb Kauza Cervanová

Postoj.sk: V roku 1982 sa zdalo, že ten hrozný zločin je definitívne vyriešený a potrestaný. Krajský súd v Bratislave odsúdil Miloša Kocúra, Milana Andrášika, Romana Brázdu, Stanislava Dúbravického, Františka Čermana, Pavla Beďača a Juraja Lachmana na tresty od štyroch do 24 rokov väzenia.

Siedmi Nitrania išli do väzenia za zločin, ktorý šokoval vtedajšie Československo – podľa súdu štyria z nich (Kocúr, Andrášik, Čerman a Brázda) v Mlynskej doline v Bratislave 9. júla 1976 uniesli na bielom Fiate študentku medicíny Ľudmilu Cervanovú. Študentku mali previezť na privát na Varínskej ulici v miestnej časti Prievoz, kde ju hromadne znásilnili (už aj s účasťou Dúbravického, Beďača a Lachmana).

Keďže sa podľa záverov súdu obávali, že ich študentka udá, cestou do Nitry sa zastavili v Kráľovej pri Senci, kde ju Andrášik, Kocúr a Brázda utopili v termálnom jazierku a odtiaľ preniesli do riečky Čierna voda.

Pri únose, na priváte aj pri mieste vraždy mala byť Viera Zimáková, ktorá však na hlavnom pojednávaní tvrdila, že v deň vraždy bola na splave, preto Zimákovú súd odsúdil za krivú výpoveď.

V roku 1990 však Najvyšší súd ČSFR vyčítal pôvodnému rozsudku mnohé pochybenia, nariadil nové prešetrenie a obžalovaných prepustil na slobodu. Prípad sa neúnosne naťahoval, až v roku 2004 Krajský súd v Bratislave a o dva roky neskôr Najvyšší súd opäť potvrdili, že siedmi Nitrania sú vinní. Andrášik a Kocúr sa preto ešte vrátili do väzenia. V roku 2014 sa kauza z právneho hľadiska uzavrela, keďže Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu zamietol sťažnosť odsúdených ako zjavne nepodloženú.

Napriek jednotlivým rozsudkom však mala časť verejnosti vrátane autorov tohto rozhovoru nemalé pochybnosti o vine odsúdených. V roku 2007 prešli štyria z nich detektorom lži, v roku 2013 vyvolal veľkú pozornosť dokument režiséra Roberta Kirchhoffa, ktorý mal dokazovať, že ide o veľký justičný zločin, všetci odsúdení sú nevinní a priznania niektorých z nich boli na objednávku komunistického režimu vynútené brutálnym policajným nátlakom.

Lenže v posledných dvoch rokoch vyšli dve knihy o kauze Cervanová, ktoré napísal bývalý novinár Peter Tóth a ich iniciátorom bol Juraj Kliment, predseda trestnoprávneho senátu Najvyššieho súdu SR.

Juraj Kliment teraz v rozsiahlom a otvorenom rozhovore pre Postoj argumentuje, prečo bolo vyšetrovanie vraždy Cervanovej profesionálne a súdy odsúdili skutočných páchateľov únosu, znásilnenia a vraždy. Súčasťou nášho rozhovoru je aj nahrávka z výpovede Miloša Kocúra z júna 1981, v ktorej sa obvinený priznáva k účasti na únose, znásilnení a vražde Ľudmily Cervanovej.

Juraj Kliment patrí k elite slovenských trestných sudcov, je medzi malou skupinou sudcov na Najvyššom súde, ktorí boli od začiatku v ostrom konflikte s bývalým predsedom NS Štefanom Harabinom. Rozhovor sme začali témou zrušenia Mečiarových amnestií, v ktorej sa sudca Kliment takisto verejne angažoval.

Pripravovaná kultúrna beseda sa uskutoční 20.2.2018 o 19:00. Ako prípravu na plánovanú besedu uvádzame dva protikladné články:

 
V prípade, že máte záujem sa zúčastniť, dajte nám prosím vedieť na našej Facebook stránke alebo emailom na info@dowina.org