Univerzitné centrum Dowina

Miesto, kde tvoríme osobnosti

Pred desiatimi rokmi som cestoval na študijný pobyt do Španielska. Poprosil som  brata, aby mi pomohol s kufrom na stanicu. Pri odchode autobusu sa stala malá príhoda – s bratom som si na rozlúčku podal ruku. Aj keď s ním vychádzam veľmi dobre, nikdy predtým som to nespravil, jednoducho sme nemali ten zvyk. Zdalo sa, akoby niečo tušil, pretože potom som sa domov už nikdy poriadne nevrátil.

Situácia sa zmenila pred štyrmi rokmi, keď som sa po ukončených štúdiách informatiky z Prahy znova presťahoval na Slovensko. Vždy ma to domov ťahalo, pretože som túžil pomôcť mojej krajine. Nemal som v hlave žiadne veľké veci typu – angažovať sa v politike a skoncovať s korupciou – nič také! Videl som možnosť pomôcť dobre odvedenou prácou, nápadmi a nadšením, ktoré inšpirujú ďalších.

Vrátil som sa veľmi motivovaný a okrem svojej práce som sa chopil funkcie riaditeľa univerzitného centra Dowina. Od začiatku som si zaumienil urobiť so študentami dobrý obchod – využiť štúdium ako vklad a zúročiť ďalšie neoceniteľné hodnoty – dobrý charakter, profesionálny prístup, zodpovednosť, silná osobnosť. Som presvedčený o tom, že univerzita je to najlepšie miesto na budovanie osobností, ktoré naša krajina tak veľmi potrebuje. A tiež som presvedčený, že takýmto spôsobom sa dá naplniť moja túžba pomôcť.

Študenti ubytovaní v Dowine majú v porovnaní s ostatnými niekoľko výhod. Je to najmä (i) motivujúce prostredie a podmienky na osobný rast, (ii) tutoring, vzácne rady a podporu ľudí z praxe, ktorí už majú niečo za sebou (iii) a doplnkové vzdelanie v jazykoch a kultúre.

Samozrejme neobíde sa to bez komplikácií. Pri realizácií tohto projektu som narazil na typický problém – nedostatok peňazí. Len málo študentov si môže dovoliť zaplatiť to čo sa mu ponúka. Preto je ubytovanie pre každého z nich dotované. Napriek tomu, je to pre mnohých stále neprekonateľná prekážka a tak sa môj problém s peniazmi ešte zväčšuje.

Avšak z časti sa mi ho podarilo vyriešiť. Okrem mnohých drobných prispievateľov má Dowina aj tzv. patrónov. Sú to ľudia, ktorí sa venujú určitej profesií ako advokáti, lekári alebo inžinieri a sú ochotní podporiť študenta z ich oboru. V prípade potreby Ti môžem nájsť patróna podľa Tvojho zamerania, ktorý Ti bude čiastočne hradiť výdavky. On naopak bude od Teba vyžadovať snahu o dobré výsledky. Taktiež Ti môže dať užitočné rady alebo zabezpečiť prax vo svojej advokátskej kancelárií, či účasť na výskumnom projekte v nemocnici.

Aby sa celý tento plán zrealizoval naplno, potrebujem už len jedinú vec – nájsť študentov ochotných spolupracovať. Potrebujem takých, ktorí majú záujem na sebe pracovať, ktorým nejde len o získanie titulu bez námahy, ktorí nehľadajú len o niečo lepšie ubytovanie ako sú štátne internáty. Potrebujem študentov, ktorí pozerajú do budúcnosti a neváhajú svojím víziám venovať čas. Chcel by som jednoducho vidieť, že všetko to úsilie nevyšlo nazmar a že to čo študenti v Dowine dostali, využili.

Ako to celé funguje?

Dowina je malý internát s rodinnou atmosférou. Okrem pohodlného ubytovania a priestorov poskytuje stravovanie a upratovanie, takže sa študenti môžu sústrediť na to čo je dôležité – štúdium! Zároveň má priestory, kde je ticho a pokoj, aby sa dalo dobre učiť. Avšak cieľom nie je byť génius, ktorý si v bare nevie vypýtať pivo. Súčasťou Dowiny je aj sociálny život – spoločné obedy/večere, posedenia/filmy v obývačke, pretože oddych je neoddeliteľnou súčasťou práce. Ďalej je tu účasť na projektoch, ktoré pomáhajú angažovať sa. Študenti spoznajú mnoho zaujímavých ľudí a získajú dobré kontakty. Celé to dopĺňa osobný tutoring, ktorého cieľom je nielen dať rady a povzbudiť, ale aj vypočuť si pripomienky.

Ak Ťa projekt zaujal a chcel by si sa o Univerzitnom centre dozvedieť viac, prejdi na stránku Ubytovanie a prípadne odošli prihlášku.

Autor článku: Ondrej Kováč,

riaditeľ Univerzitného centra Dowina